agonia
english

v3
 

Agonia.Net | Policy | Mission Contact | Participate
poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
armana Poezii, Poezie deutsch Poezii, Poezie english Poezii, Poezie espanol Poezii, Poezie francais Poezii, Poezie italiano Poezii, Poezie japanese Poezii, Poezie portugues Poezii, Poezie romana Poezii, Poezie russkaia Poezii, Poezie

Article Communities Contest Essay Multimedia Personals Poetry Press Prose _QUOTE Screenplay Special

Poezii Romnesti - Romanian Poetry

poezii


 
Texts by the same author


Translations of this text
0

 Members comments


print e-mail
Views: 1467 .



Obiectul
prose [ ]
Pluș din noapte

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
by [Invio Nevis ]

2008-06-25  | [This text should be read in romana]    | 



Picat în propria mea teorie, mă învârt să aflu un adevăr de voi cunoscut. Am cunoscut misterul „obiectului” și am încercat să îl leg de mine. De câte v-ați dorit un „obiect” foarte mult, dar ceva v-a oprit să nu îl obțineți. Un obiect mic, care nu folosește la prea multe, dar care vă pică perfect pe gust, pe suflet...se potrivește cu ceva din tine.
Sunt unii oameni care îl cumpără, se sacrifică, chiar dacă depășește limitele lor financiare, și pe urmă nu se mai pot bucura de el, li se pare că este ceva banal, „răsuflat”, obișnuit să ai acel „obiect”, și vor ceva nou, ceva ce le place mai mult. Ai avut vreodată un „obiect” care să îți placă la nebunie, să ți-l dorești să îl ai, să faci tot posibilul să îl obții, și, când l-ai obținut să îți placă la nebunie, să îl adori, să îl prețuiești ca și cum nu ar fi al tău? Atunci ești rupt din semința zeilor care te-au creat, și care nu te-au aruncat ca să facă ceva nou, mai bun, mai perfect. Ai întâlnit iubirea pe care o prețuiești în fiecare zi ca și cum nu ar fi a ta, dar este. Ai adorat fiecare părticică din persoana pe care ai cucerit-o cu greu, dar și acum, când îi săruți intimitatea buzelor simți că visezi? Atunci ești un Zeu, pentru că ai găsit iubirea fără de moarte, ai găsit cel mai de preț „obiect” al vieții. Iubirea ta mă face zeu și numai tu poți fi zeița mea, doar tu ai „obiectul” numit iubire, răpit din inima mea.

.  |








 
shim Home of Literature, Poetry and Culture. Write and enjoy articles, essays, prose, classic poetry and contests. shim
shim
poezii  Search  Agonia.Net  

Reproduction of any materials without our permission is strictly prohibited.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net

E-mail | Privacy and publication policy

Top Site-uri Cultura - Join the Cultural Topsites!